Poważny błąd przez który nie schudniesz choć “trzymasz dietę”

Podejmujesz decyzje i przechodzisz na dietę i na dodatek jako rozsądna osoba odżywiasz się w sposób zrównoważony. Wyliczyłaś sobie, że Twoje dzienne zapotrzebowanie to 2200 kcal, więc korzystając np. z portalu NFZ wybierasz dietę 1800 kcal i zaczynasz działać. Mijają dwa tygodnie, a Ty nie chudniesz i zaczynasz tracić nadzieję, że kiedykolwiek schudniesz.

Przygotowujesz posiłki w domu: 3 główne i dwie przekąski. Wiesz już, że częstym powodem tego, że ludzie nie chudną mimo że „są na diecie” jest niedoszacowanie kalorii przyjmowanych z pożywieniem, więc robisz wszystko według wskazań. Nie podjadasz między posiłkami, słodycze odstawiłaś i choć czasem masz na nie ochotę to jesteś świadoma, że to prosta droga do porażki. No ale nadal nie chudniesz i masz już tego serdecznie dosyć.

Przestajesz wierzyć w medycynę i zaczynasz zastanawiać się nad sensem szczepień oraz zakupem strukturyzatora wody. Po głowie krążą Ci różne myśli i czujesz już, że od tych rozważań spadło CI ciśnienie, a i pogoda za oknem raczej nastraja do spania. Idziesz więc po kawę. Robisz sobie dobrą czarną kawę, dolewasz mleka i wsypujesz dwie łyżeczki cukru.

Wracasz do biurka i zaczynasz szukać sposobów na odkwaszenie organizmu, bo to pewnie coś z tych rzeczy. Omijasz strony medyczne, które twierdzą, że nie ma czegoś takiego jak zakwaszenie organizmu, bo już w nic nie wierzysz. Tzn. lekarzom nie wierzysz. Popijasz łyk kawy – ooo jaka dobra, słodka…

Gdybyś występowała w filmie, w pokoju w którym się znajdujesz zaczęłoby robić się ciemno, a z tzw. offu rozbrzmiałby głos – słodzisz kawę i chcesz schudnąć?

Ponieważ jednak nie występujesz w filmie, głos z offu się nie pojawi, ale problem pozostaje.

Pisałem już wcześniej, że jednym z częstych problemów jest niedoszacowanie kalorii zjadanych wraz z posiłkami i przeszacowanie wydatku kalorycznego w czasie ćwiczeń. Tymczasem równie częstym problemem, są właśnie słodzone napoje, których po prostu nie kojarzymy z dodatkowymi kaloriami. Po prostu wielu ludzi nie ma świadomości, że słodząc kawę czy herbatę dostarcza do organizmu kalorie z których nie zdaje sobie sprawy.

Zróbmy mały eksperyment.

Wypijasz 3 kawy dziennie i 2 herbaty. Każdy napój słodzisz 2 łyżeczkami cukru. Do tego do kawy (w sumie do tych trzech) wlewasz w sumie pół szklanki mleka 2%. Wiesz ile to w sumie dodatkowych kalorii? Około 264 kcal.

Niby nie dużo, prawda?

No ale jeśli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2200, a Ty masz posiłki ułożone tak, żeby dostarczyć wraz z nimi 1800 kcal, pojawia się mały problem. Bo owszem z kolejnymi posiłkami i przekąskami dostarczasz te 1800 kcal, ale jeszcze dokładasz 264 kcal z cukru i mleka, to jest już 2064 kcal czyli niewiele mniej niż dzienne zapotrzebowanie. No i chudniesz bardzo powoli albo wcale i nie masz najmniejszego pomysłu dlaczego.

Dzieje się tak najczęściej, kiedy samodzielnie wybierasz sobie dietę i nikt nie powie Ci o wszystkim. Ja od mojej Ulubionej Pani Dietetyk, wraz z pierwszym jadłospisem dostałem szczegółowe informacje na co zwracać szczególną uwagę, gdzie mogę popełnić błąd zupełnie nieświadomie, itd. Jeden z punktów brzmiał tak:

(…) Napoje, soki i wszystkie drobne przekąski należy traktować jako posiłki – wszystko co jemy oraz pijemy i ma kalorie nasz organizm traktuje jak posiłek (…)

Niestety bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kawa i herbata z cukrem i mlekiem, 0.5 litrowa butelka słodkiego napoju, jeden cukierek do kawy potrafią całkowicie zniwelować wysiłek związany z przejściem na dietę i dostarczyć dokładnie tyle kalorii ile powinniśmy odjąć, żeby schudnąć.

I nie chudniemy. A kiedy nie widać efektów, zaczyna pojawiać się zwątpienie, frustracja i powrót do starych nawyków, na co organizm nie zareaguje euforią.

Dlatego jeśli się odchudzasz, zwłaszcza jeśli z jakiegokolwiek powodu robisz to sam(a) bez wsparcia dietetyka, zapamiętaj, że chyba tylko woda nie ma kalorii, a wszystko inne mniej lub więcej ale ma.

FAQ

Jakie są inne ukryte źródła kalorii, które mogą utrudniać utratę wagi?
Ukryte źródła kalorii to między innymi dodatki do potraw, takie jak sosy i dressingi, przekąski typu chipsy czy orzechy, a także napoje alkoholowe. Każde z tych może znacząco zwiększyć liczbę spożywanych kalorii, bez dostarczania uczucia sytości, co ułatwia przekroczenie zaplanowanego dziennego spożycia.

Jak dokładnie śledzić kalorie ze wszystkich źródeł, włącznie z napojami? Dokładne śledzenie kalorii umożliwiają aplikacje do dziennika żywieniowego, które pozwalają rejestrować wszystko, co jesz i pijesz przez cały dzień. Wiele z tych aplikacji dysponuje obszernymi bazami danych produktów żywnościowych i napojów, co ułatwia dokładne śledzenie dziennej konsumpcji.

Czy są jakieś zalecane alternatywy dla słodzenia napojów, które nie wpłyną znacząco na spożycie kalorii?
Dla osób szukających sposobu na słodzenie napojów bez dodawania znaczącej liczby kalorii, opcjami mogą być stewia, erytrytol czy słodzik z owoców mnicha. Te naturalne słodziki zapewniają słodycz cukru bez dodatkowych kalorii, co czyni je doskonałym wyborem dla osób kontrolujących swoje spożycie kaloryczne.

Obraz Анастасия Гепп z Pixabay

Share this