Jak się odchudzić szybko i skutecznie

Jak się odchudzić szybko i skutecznie

“Jak się odchudzić szybko i skuteczne” to jedno z najczęściej pojawiających się pytań, które otrzymuje. Odpowiedź na to pytanie jest krótka i prosta…

Swego czasu wielką popularność zdobyło zdjęcie prezentujące ofertę pewnej firmy. Było tam napisane tak:

„Oferujemy trzy rodzaje usług: DOBRZE – TANIO – SZYBKO”.
Można wybrać dowolne 2 :

DOBRZE i TANIO  nie będzie SZYBKO
DOBRZE i SZYBKO nie będzie TANIO
SZYBKO i TANIO nie będzie DOBRZE

W związku z częstymi pytaniami o Rabat uprzejmie informujemy iż jest to stolica Maroka”

Wiesz już do czego zmierzam? Mam nadzieję, bo jeśli nie to nie wróżę Ci sukcesów…

Otóż jeśli chcesz odchudzić się SZYBKO i SKUTECZNIE, to musisz wybrać jedno z dwóch:

SZYBKO nie będzie SKUTECZNIE

Oczywiście istnieje wiele sposobów, żeby szybko zmniejszyć masę ciała (i celowo nie piszę o nadmiarowych kilogramach, czy pozbyciu się nadwagi). Jeśli np. rozpoczniesz głodówkę (często nazywaną „oczyszczającą” choć zwykle jedyne co oczyszcza to portfel) to faktycznie masa Twojego ciała się zmniejszy. Przy okazji zmniejszy się masa mięśniowa i z tego z pewnością nie będziesz zadowolony.

Efekt przyjdzie faktycznie dość SZYBKO, ale nie będzie to odchudzanie SKUTECZNE. CO więcej, będzie to odchudzanie bardzo nieskuteczne i nawet szkodliwe. Prawdopodobieństwo, że po zakończeniu głodówki nie tylko wrócisz do wyjściowej wagi ale i dostaniesz bonus w postaci efektu jo-jo jest ogromne. Twój organizm też niespecjalnie będzie Ci wdzięczny za takie traktowanie. No ale nic dziwnego, skoro głodujesz czyli nie dostarczasz odpowiednich składników odżywczych we właściwych proporcjach.

Owszem zdarza się, że dietetyk zastosuje taką kuracje uderzeniową, którą pobudzi metabolizm, ale będzie to krótki epizod, a na dodatek nieszkodliwy bo fachowiec zadba o to, żebyś dostarczała tego co organizm potrzebuje.  Jeśli jednak robisz to na własna rękę, to prawdopodobnie wyrządzisz sobie więcej szkody niż pożytku.

SZYBKIE odchudzanie nie jest SKUTECZNE. SZYBKO nie osiągniesz długotrwałych wyników, a szansę na pogorszenie stanu wyjściowego są wysokie.

SKUTECZNIE nie będzie SZYBKO

Natomiast ta właściwa forma, do której zachęcam, którą rekomenduje i której żywą reklamą jestem nie jest SZYBKA. Skuteczne odchudzanie wymaga czasu i cierpliwości. SKUTECZNE odchudzanie to proces, który potrwa kilka lub kilkanaście miesięcy. I uwierz mi, że właśnie takiego odchudzania chcesz.

Wiem, jeśli jesteś na początku drogi, świadomość, że proces potrwa kilka albo i kilkanaście miesięcy jest bardzo zniechęcająca. Chcesz efektów od razu, a nie za rok. Musisz jednak pamiętać, że rok minie bardzo szybko, a efekty wypracowane przez ten czas będą trwałe. Na marginesie dodam, że osoby z dużą nadwagą czy otyłością, jeśli zastosują się do wszystkich zaleceń dietetyka, pierwsze konkretne efekty zobaczą prawdopodobnie już po miesiącu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że zredukowanie wagi ze 150 kg do 140 kg to mało, to jesteś w błędzie. To bardzo dużo, to widać i to bardzo motywuje do kolejnych działań.

Redukcja wagi, zwłaszcza w przypadku osób długotrwale otyłych naprawdę powinna przebiegać stopniowo. Z wielu powodów, ale skupię się dziś tylko na tym, z którego ludzie chcą chudnąc szybko – estetyka.

Kiedy przychodzi taki moment, że na wielki brzuch nie możemy już patrzeć, chcemy pozbyć się go jak najszybciej. Chcemy zakładać ubrania w normalnych rozmiarach, chcemy dobrze wyglądać i dobrze czuć się we własnej skórze. No i właśnie o skórę tu chodzi.

Jeśli bardzo szybko zredukujesz wagę, jeśli zrobisz to za szybko, masz sporą szansę na to, że nadmiar skóry zostanie, bo organizm nie będzie miał czasu i szans, żeby coś z tym zrobić. Czasem niestety bez pomocy chirurga nic się z tym nie da zrobić bez względu na czas, ale takie błyskawiczne chudnięcie, zwłaszcza kiedy jest się bardzo otyłym to niemal gwarancja takiej przypadłości. (To też na marginesie kolejny powód, żeby się kontrolować i nie pozwolić brzuchowi urosnąć ponad miarę.)

SKUTECZNIE będzie ZDROWO

Kiedy chudniesz spokojnie, bez pośpiechu zachodzi też inna, może najważniejsza zmiana o która tak naprawdę chodzi – zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia.

Twój organizm przyzwyczaja się do regularnych i różnorodnych posiłków, do zbilansowanej diety i dostarczania niezbędnych składników odżywczych. Odzwyczajasz się też od tego co złe – np. fastfoodów. Kiedy po wielu miesiącach przerwy zjadłem kebab zacząłem tego żałować po ostatnim kęsie. Kolejne dwie godzinnych też nie należały do najprzyjemniejszych. Nie oznacza to jednak, że nie jem np. burgerów. Owszem, jem co pewien czas, choć zwykle są to burgery własnoręcznie przygotowane w domu (co jak większość rzeczy w kuchni, jest proste do zrobienia). One nie tylko smakują lepiej, ale i czuje się po nich normalnie. Po tych sprzedawanych w barach… no nie najlepiej. O tym jak reaguje na „zapachy” z sieciowych hamburgerowni nie wspomnę.

A zatem jeśli zależy Ci na SZYBKIM chudnięciu, to znaczy że musisz jeszcze przeżyć kilka rozczarowań i musisz wywalić sporo pieniędzy w błoto. Bo niemal pewne jest, że skoro planujesz schudnąć SZYBKO sięgniesz po „cudowne” suplementy przyspieszające chudnięcie, które jedyne co przyspieszają to pustoszenie portfela.

Jeśli jednak wybierzesz SKUTECZNE chudnięcie… napisz do mnie za rok, lub za pół roku od chwili kiedy zaczniesz swoją podróż do zdrowia. Spotkamy się wtedy po drugiej, lepszej i lżejszej stronie. A co najważniejsze, z dużym prawdopodobieństwem zostaniesz tam na stałe.

To co wybierasz – SZYBKO czy SKUTECZNIE?

Share this